Answer:
a). Second order reaction.
b). [tex]$50.14\ Lmol^{-1}s^{-1}$[/tex]
c). [tex]$t_{1/2}=1994.41 \ h$[/tex]
Explanation:
a). The order of the reaction of ozone decomposition is second order reaction.
It will be second order because the plot between the Inverse of Concentration versus Time will be a straight line.
[tex]$\frac{1}{[A]}=\frac{1}{[A_0]}+kt$[/tex]
b). Calculating slope by
[tex]$y_0= 100000.000$[/tex]
[tex]$y_1= 952380.952$[/tex]
[tex]$\Delta y = 852380.9524$[/tex]
[tex]$x_0=0E+00$[/tex]
[tex]$x_1= 2E+04$[/tex]
[tex]$\Delta x = 2E+04$[/tex]
Slope, k = [tex]$\frac{\Delta y}{\Delta x}=50.14$[/tex]
Thus we see that the slope of the curve will be rate constant.
Therefore, rate constant = [tex]$50.14\ Lmol^{-1}s^{-1}$[/tex]
c). We know half life ,
[tex]$t_{1/2}=\frac{1}{k[A_0]}$[/tex]
[tex]$[A_0]=0.00001 \ mol/L$[/tex]
k = [tex]$50.14\ Lmol^{-1}s^{-1}$[/tex]
Putting the values, we get
[tex]$t_{1/2}=\frac{1}{50.14[0.00001]}$[/tex]
[tex]$t_{1/2}=1994.41 \ h$[/tex]