Answer:
$66.27
Explanation:
using the present value formula:
($480 + $52) = $480 / (1 + r)³
$532 = $480 / (1 + r)³
(1 + r)³ = $532 / $480 = 1.108333
∛(1 + r)³ = ∛1.108333
1 + r = 1.0349
r = 0.0349 = 3.48%
if you are going to discount $1,000 by 3.48% during 2 years:
PV = $1,000/1.0348² = $933.73
the discount = $1,000 - $933.73 = $66.27