A string under a tension of 53.9 N is used to whirl a rock in a horizontal circle of radius 2.59 m at a speed of 21.8 m/s. The string is pulled in and the speed of the rock increases. When the string is 1.23 m long and the speed of the rock is 54.8 m/s, the string breaks. What is the breaking strength (in newtons) of the string

Respuesta :

Answer:

The breaking strength of the string is 717.19 N

Explanation:

Given;

initial tension on the string, T₁ = 53.9 N

initial radius of the string, r₁ = 2.59 m

initial speed of the rock, v₁ = 21.8 m/s

final radius of the string, r₂ = 1.23 m

final speed of the rock, v₂ = 54.8 m/s

the final tension on the string = breaking strength, T₂ = ?

Apply centripetal force equation due to inward motion;

[tex]T= \frac{mv^2}{r}\\\\Tr = mv^2\\\\m =\frac{Tr}{v^2}\\\\ \frac{T_1r_1}{v_1^2} = \frac{T_2r_2}{v_2^2}\\\\T_2 = \frac{T_1r_1v_2^2}{r_2v_1^2}\\\\ T_2 = \frac{(53.9)(2.59)(54.8)^2}{(1.23)(21.8)^2}\\\\ T_2 = 717.19 \ N[/tex]

Therefore, the breaking strength of the string is 717.19 N

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico