Answer:
46.16%
Explanation:
cost of opening inventory = $95,000
markup of the opening inventory = $95,000 x 45.5% = $43,225
the cost of the the month's purchase:
0.48 = ($50,000 - C)/C
0.48C = $50,000 - C
1.48C = $50,000
C = $50,000/1.48 = $33,784
markup of month's purchase = $50,000 -$33,784 = $16,216
cost of the total inventory = $95,000 + $33,784 = $128,784
total markup = $43,225 + $16,216 = $59,441
cumulative markup = $59,441 / $128,784 = 0.4616 = 46.16%