Answer:
v = 350 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Frequency of sound waves of a mosquito beating, f = 700 Hz
Wavelength, [tex]\lambda=0.5\ m[/tex]
The speed of a wave is given by the formula as follows :
[tex]v=f\lambda\\\\v=700\ Hz\times 0.5\ m\\\\v=350\ m/s[/tex]
So, the sound waves of the beating mosquito wings traveling at speed of 350 m/s.