Respuesta :
Answer:
0.3704M is the concentration of KOH
Explanation:
The reaction of the monoprotic acid, KHP, with KOH is:
KHP + KOH → H₂O + K₂P
An acid reacts with a base to produce water and a salt
The molar mass of KHP is 204.22g/mol, that means in 3.458g of KHP you have:
3.458g * (1mol / 204.22g) = 0.01693 moles KHP.
At the endpoint:
Moles KHP = Moles KOH. That means moles KOH Are 0.01693 moles. These moles are in 45.71mL = 0.04571L, the molar concentration is:
0.01693 moles KOH / 0.04571L =
0.3704M is the concentration of KOH
The concentration of the KOH solution needed for the reaction is 0.370 M.
We'll begin by calculating the number of mole in 3.458 g of KHP. This can be obtained as follow:
NOTE:
KHP => Potassium hydrogen phthalate
Mass of KHP = 3.458 g
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mole of KHP =?
Mole = mass / molar mass
Mole of KHP = 3.458 / 204.22
Mole of KHP = 0.0169 mole
- Next, we shall determine the number of mole of KOH needed to react with 0.0169 mole of KHP. This can be obtained as follow:
KHP + KOH → H₂O + K₂P
From the balanced equation above,
1 mole of KHP reacted with 1 mole of KOH.
Therefore,
0.0169 mole of KHP will also react with 0.0169 mole of KOH to the end point.
- Finally, we shall determine concentration of the KOH solution. This can be obtained as follow:
Mole of KOH = 0.0169 mole
Volume = 45.71 mL = 45.71 / 1000 = 0.04571 L
Concentration of KOH =?
Concentration = mole / Volume
Concentration of KOH = 0.0169 / 0.04571
Concentration of KOH = 0.370 M
Therefore, the concentration of the KOH solution needed for the reaction is 0.370 M
Learn more: https://brainly.com/question/25323999