Respuesta :
Answer:
1. frequency (f) = 4.194 × 10^14Hz
2. Energy of photon (E) = 2.779 × 10^-19 J
3. Color is RED
Explanation:
1. Based on the information in this question, a visible light has a wavelength of 715.3 nm.
λ = v/f
Where; λ = wavelength (nm)
v = speed of light (3 × 10^8m/s)
f = frequency (Hz)
f = v/λ
f = 3 × 10^8/715.3 × 10^-9
f = 0.004194 × 10^(8+9)
f = 0.004194 × 10^17
f = 4.194 × 10^14Hz
2. Energy per photon is calculated thus;
E = hf
Where; E = energy of photon (J)
h = Planck's constant (6.626 × 10^-34 J/s)
f = frequency (Hz)
E = 6.626 × 10^-34 × 4.194 × 10^14
E = 27.789 × 10^(-34+14)
E = 27.789 × 10^-20
E = 2.779 × 10^-19 J
3. Based on the wavelength range of the visible spectrum, wavelength of 715.3nm falls between 625-740nm, which is RED color of light. Hence, the color of the visible light is RED.
The frequency is "[tex]419.5\times 10^{12} \ s^{-1}[/tex]", energy per photon is "[tex]2.780\times 10^{-19} \ J[/tex]" and the color is "red".
Given:
Wavelength,
- [tex]\lambda = 715.1 \ nm[/tex]
or,
[tex]= 715.1 \ nm\times (10^-9 \ m/nm)[/tex]
As we know the formula,
→ [tex]Frequency = \frac{Speed \ of \ light}{wavelength}[/tex]
By substituting the values, we get
[tex]= \frac{(3\times 10^8) }{715.1\times 10^{-9} }[/tex]
[tex]= 419.5\times 10^{12} \ s^{-1}[/tex]
Now,
The energy per photon will be:
→ [tex]E = Planck's \ constant\times Frequency[/tex]
[tex]= 6.626\times 10^{-34}\times 419.5\times 10^{12}[/tex]
[tex]= 2.780\times 10^{-19} \ J[/tex]
Thus the above answer is correct.
Learn more:
https://brainly.com/question/18955849