sophiagut206 sophiagut206
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $24. How much does one donut cost?

Respuesta :

Yurrrripop Yurrrripop
  • 29-10-2020
24 divided by 12 equals 2
Answer Link
rayceephan rayceephan
  • 29-10-2020

Answer:

Each donut will cost $2.

Step-by-step explanation:

A dozen of donuts = 12 donuts

$24 ÷ 12 = $2

Answer Link

Otras preguntas

Jack is an investigator and he want to prove that a certain person was present at the crime scene when the crime was being committed. What kind of evidence shou
Use the model to write the equation that represents the problem. I have one-half of a square and I want to divide it by one-eighth. How many pieces would I h
What is the value of n in the equation below?
How do the details in this passage support the authors purpose read the passage from sugar changed the world
Please help me with homework
No me gusta correr con ________ rojos. Son incómodos. Para competir prefiero los zapatos cómodos. los cinturones los abrigos los trajes los tenis
What was a result of John Brown’s raid on Harpers Ferry?
If you help me U will be my HERO
help please help!! my grade is down​
Which of these writers influenced T. S. Eliot’s works the most