A pair of glasses are dropped from the top of a 32.0 m high stadium. A pen is dropped 2.00 s later. How high above the ground is the pen when the glasses hit the ground? (Disregard air resistance. a = -g = -9.81 m/s2.)

Respuesta :

Answer:

Explanation:

the distance have the following relation:

d = (1/2)gt2

D=32.0 m

t =√ (2D/g) = √(2*32.0m/9.8m/s2) = 2.56s

it take 2.56s from the glasses to hit the ground

when the glasses hit the ground, the pen only travel Δt =2.56s - 2.00s = 0.56s

x = (1/2)g(Δt)2 = 0.5*9.8m/s2*(0.56s)2 = 1.54 m

the pen only travel 1.54m

so the pen is above the ground 32.0m - 1.54m = 30.46m

The pen is 30.46m above the ground. when the glasses hit the ground. It is represented by x.

What is the height?

Height is a numerical representation of the distance between two objects or locations on the vertical axis.

The height can refer to a physical length or an estimate based on other factors in physics or common use. |

The given data in the problem is;

h is the height from the top of a stadium = 32.0 m

t is the time period when the pen is dropped later =  2.00 s

x is the height above the ground

a is the air resistance. a = -g = -9.81 m/s²

From the second equation of motion;

[tex]\rm H =ut+\frac{1}{2} gt^2 \\\\ \rm H =\frac{1}{2} gt^2 \\\\ \rm t = \sqrt{\frac{2H}{g} } \\\\ \rm t = \sqrt{\frac{2 \times32.0 }{9.81} } \\\\ \rm t =2.56\ sec[/tex]

When the glasses fall to the ground, the pen only travels a short distance;

[tex]\rm \triangle t = 2.56 -2.00 \\\\ \rm \triangle t = 0.56 \ sec[/tex]

So the pen travel the distance;

[tex]\rm h= \frac{1}{2} g \triangle t^2 \\\\ \rm h= \frac{1}{2} \times 9.81 (0.56)^2 \\\\ h=1.54 \ m[/tex]

The pen above the ground is found as;

[tex]\rm x = H-h \\\\ \rm x = 32.0-1.54 \\\\ \rm x =30.46 \ m[/tex]

Hence the pen is 30.46m above the ground. when the glasses hit the ground.

To learn more about the height refer to the link;

https://brainly.com/question/10726356

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico