alexisflores20082020
alexisflores20082020 alexisflores20082020
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

1-gallon can of paint for $13.99
Find the unit rate

Respuesta :

talulahr0629 talulahr0629
  • 29-10-2020

Answer:

$1.75 per pint

Step-by-step explanation:

1 gallon has 8 pints

divide 13.99 by 8

Answer Link

Otras preguntas

If the second term in a geometric sequence is 20 and the fourth term is 11.25, what is the common ratio
Which empire did the Moroccans overpower A, Songhai B, Ghana C, Mali D,Djenn'e-Djeno
You want to lay tile in a room of your house. The room is 12 feet by 8 feet. What is the side measure of the largest square tile that you can use to cover the w
1. Derive the quadratic formula from the standard form (ax2 + bx + c = 0) of a quadratic equation by following the steps below. 2. Divide all terms in the equat
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon
How can littering negatively/impact the environment?
The puritans derived their name from
Write the expression as a single logarithm
What's is a typographical clue
Given g(x) = 2x2 − 9x − 18 and f(x) = x − 6, identify (g/f)(x).
ACCESS MORE