$10,000 is invested at two different rates. $4,500 is invested at 4%, and the rest is invested at 5%. How much interest is earned at the end of one year? Show all work for full credit.

Respuesta :

Here is the solution of the given problem above.
$10,000 = total amount
$4,500 = 4% interest
$5,500 = 5%
? = amount of interest earned at the end of the year
So first, let's get 4% of 4,500 which is $180
Now, 5% of 5,500 which is $275
Since the question did not specify if the interest is per month or per year, i will give the results based on the per month and per year.
So per month x 12 months, in a year, the total would be 2,160 + 3, 300 so it will be $5,460.
But if this interest is on a yearly basis, then the total would be $455.
Hope this answer helps. 

4500 (.04) = 180

5500 (.05) = 275


275 + 180 = 455

455 total interest


please rate and thank : )

ACCESS MORE
EDU ACCESS