paitonharrison10 paitonharrison10
  • 28-10-2020
  • Mathematics
contestada

A market sells 7 oranges for2.45 how muck will 8 oranges cost

Respuesta :

jessicahanneman2003
jessicahanneman2003 jessicahanneman2003
  • 28-10-2020

Answer:

17.15

step by step explanation

Answer Link
foxywalters6
foxywalters6 foxywalters6
  • 28-10-2020

2.45 divided by seven equals .35.

So each oranges is .35¢

So now multiply .35 by 8 and you’ll get a total of $2.80

$2.80 for 8 oranges.

Answer Link

Otras preguntas

What is the speed of light
Write the greatest whole number that uses all the digits from 1 to 9.
please help i dont understand
what is the answer of -72 ÷ -6
At Euclid Middle School, of the 30 girls who tried out for the lacrosse team, 12 were selected and of the 40 boys who tried out, 16 were selected.  Are the rati
Write a expression that shows 3 times the sixth power of 10
the value of the given digits the 4s in 244
How do u rename 24 ten thousands??
A peregrine falcon can fly 322 kilometers per hour. How many meters per hour can the falcon fly
What Was the Battle of Gettysburg?