contestada

3. A sample of tin has a volume of 9.0 cm. What is the mass of this sample?

Respuesta :

The mass = 65.79 g

Further explanation  

Density is a quantity derived from the mass and volume  

Density is the ratio of mass per unit volume  

With the same mass, the volume of objects that have a high density will be smaller than objects with a smaller type of density  

The unit of density can be expressed in g/cm³ or kg/m³  

Density formula:  

[tex]\large {\boxed {\bold {\rho ~ = ~ \frac {m} {V}}}}[/tex]

ρ = density  

m = mass  

v = volume  

To find its mass, we can search the density of tin on the web

the density of tin : 7.31 g/cc

cc=ml=cm³

So the mass :

[tex]\tt mass=\rho\times V\\\\mass=7.31\times 9\\\\mass=65.79~g[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS