qweensumeya
qweensumeya qweensumeya
  • 28-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jose bought 12 pounds of rice for $5. How many dollars did he pay per pound of rice.

Respuesta :

Sinmi03 Sinmi03
  • 28-10-2020

Answer: $2 4cents

Step-by-step explanation: You divide 12 by 5 and that gives you 2.4. In money that 2 dollars and 4 cents

Answer Link

Otras preguntas

How is correct : "cus" or "cuz" ?
The two epics written by Homer the Illiad and the Odyssey are considered to be what's known as Primary epics. The third book written by Virgil, The Aeneid , is
Your model locomotive is 16 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 40 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
How to make money quickly
How to make money quickly
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
The coordinates of the vertices of ANGLE PQR are P(-3,3), Q(2,3), and R(-3,-4). Find the side lengths to the nearest hundredth and the angle measures to the nea
How I say I want to go home in French?
How I say I want to go home in French?
How to make money quickly