wrgrwgrgwrgwgregt wrgrwgrgwrgwgregt
  • 28-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.10. How much does one orange cost?

Respuesta :

lecarolinenguyen lecarolinenguyen
  • 28-10-2020

Answer:

0.35 cents each

Step-by-step explanation:

2.10 divided by 6 = 0.35

Answer Link
alexac13 alexac13
  • 28-10-2020
35 cents is the price for each orange. You take the total (2.10) and divide it by 6 to get the answer
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIST( real questions) When you are old, what do you think children will ask you to tell stories about? When did something start out badly for you
What type of glands are the ceruminous glands? Select one: a. Sebaceous glands b. Eccrine sweat gland c. Endocrine gland d. Apocrine sweat gland
Consider the function f(x) = round(x), which rounds the input, x, to the nearest integer. Is this function one-to-one? Explain or justify your answer.
IF HJ = 7x-27, find the value of x​
When you hold a container, where should the label be?
Write an appropriate subordinating conjunction in the blank period ​
Latesha buys some tennis balls at $1 each and rackets at $12 each for her PE class. She buys twice as many balls as rackets. She spends $92 in total, which incl
Scientific notation exercises
State the degree and the leading coefficient of each polynominal in one variable. If it is not a poly nominal in one variable, explain why
A student was asked to evaluate an expression. The student's work is shown. Describe any errors and find the correct value of the expression. Explain your reaso