yonyon35 yonyon35 28-10-2020 Mathematics contestada Pat bought several pens and notebooks at Walgreens. Pens cost 60 cents each and notebooks cost $2 each. Write an expression for the total amount of money Pat spent purchasing p pens and n notebooks.