Answer:
The number of rods used by the company is 43 rods/hour
Step-by-step explanation:
Given;
diameter of the cylinder, d = 6 cm
radius of cylinder, r = d/2 = 3 cm
height of the cylinder, h = 40 cm
Volume of the steel rod is given by;
V = πr²h
V = π(3)²(40)
V = 1131.12 cm³
The number of rods used by the company on average each hour is given by;
[tex]n = \frac{48,607 \ cm^3}{hour} *\frac{1}{1131.12 \ cm^3}\\\\ n = 43 \ rods/hour[/tex]
Therefore, the number of rods used by the company is 43 rods/hour