Mr. Gatti is looking to buy some apples to bake a fresh & tasty apple pie. He goes to the store and sees two deals that are going on for apples: Deal A - 3/4 of a pound for $2.50 Deal B - LaTeX: 2\frac{2}{10}2 2 10 pounds for $5.25 1. Which is the better deal, and why? Explain your answer. Put your answer in $ per pound format

Respuesta :

Answer:

Deal A is best

Step-by-step explanation:

Given

Deal A:

3/4 lb for $2.50

Deal B:

2/10 lb for $5.25

Required

Which deal is the better

To do this, we simply calculate the lb/dollar ratio

i.e.

[tex]Ratio = \frac{Amount}{Size}[/tex]

For Deal A:

[tex]Ratio = \$2.50/\frac{3}{4}lb[/tex]

[tex]Ratio = \$2.50 * \frac{4}{3}lb[/tex]

[tex]Ratio = \frac{\$10}{3}lb[/tex]

[tex]Ratio = \$3.33/lb[/tex]

For Deal B:

[tex]Ratio = \$5.25/\frac{2}{10}lb[/tex]

[tex]Ratio = \$5.25 * \frac{10}{2}lb[/tex]

[tex]Ratio = \frac{52.5}{2}lb[/tex]

[tex]Ratio = \$26.25/lb[/tex]

The better deal is the least expensive:

Hence: Deal A is better

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico