Respuesta :

Given:

The probability of drawing a blue cube from a hat is 80%.

To find:

The probability of drawing 4 blue cubes in a row.

Solution:

Let E be the event of drawing a blue cube from a hat.

[tex]P(E)=80\%[/tex]

[tex]P(E)=\dfrac{80}{100}[/tex]

[tex]P(E)=0.8[/tex]

We need to find the probability of drawing 4 blue cubes in a row.

Let as consider each cube is replaced after being drawn. So, that probability of drawing a blue cube from a hat remains same.

Probability of drawing 4 blue cubes in a row is

[tex]P(E)\times P(E)\times P(E)\times P(E)=(P(E))^4[/tex]

                                                          [tex]=(0.8)^4[/tex]

                                                          [tex]=0.4096[/tex]

Therefore, the required probability is 0.4096.

ACCESS MORE
EDU ACCESS