contestada

A current of 6.67 A in a solenoid of length 13.6 cm creates a 0.373 T magnetic field at the center of the solenoid. How many turns does this solenoid contain?

Respuesta :

Answer:

The value is  [tex]N = 6051 \ turns[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

   The current is  [tex]I = 6.67 \ A[/tex]

  The length is  [tex]l = 13.6 \ cm = 0.136 \ m[/tex]

  The magnetic field is  [tex]B = 0.373 \ T[/tex]

Gnerally the number of turn per unit length is mathematically represented as

      [tex]n = \frac{B}{\mu_o * I}[/tex]

Here [tex]\mu_o[/tex] is the permeability of free space with value  [tex]\mu_o = 4*\pi*10^{-7}[/tex]

So

=>    [tex]n = \frac{0.373}{ 4\pi * 10^{-7} * 6.67 }[/tex]

=>    [tex]n = 44496 \ turns /m[/tex]

Generally the number of turn is mathematically represented as

       [tex]N = n * l[/tex]

=>  [tex]N = 44496 * 0.136[/tex]

=>  [tex]N = 6051 \ turns[/tex]

The no of turns dos this solenoid contains will be 6051 turns.

What is a solenoid?

A coil of wire that carries an electric current is a solenoid. A solenoid is an electromagnet formed by a helical coil of wire. Which generates a magnetic field when an electric current is passed through the coil .

The given data in the problem is;

B is the current =6.67 A

L is the length =13.6 cm=0.136 m

B is the magnetic field =0.373 T  

The number of turns per unit length is found as;

[tex]\rm n= \frac{B}{\mu_0I} \\\\ \rm n= \frac{0.373}{4 \times 3.14 \times 10^{-7}\times 6.67} \\\\ \rm n = 44496 \ turn /m[/tex]

The number of turns is found as;

[tex]\rm N=n\times l \\\\ \rm N=44496\times 0.136 \\\\ \rm N=6051 \ turns[/tex]

Hence the no of turns dos this solenoid contains will be 6051 turns.

To learn more about the solenoid refer to the link ;

brainly.com/question/16015159

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico