A very bouncy ball is dropped from a height of 2.47 m to an asphalt playground surface and the height of its 5th bounce is measured to be 1.51 m. Find the coefficient of restitution of the ball for a collision with asphalt

Respuesta :

Answer: the coefficient of restitution of the ball for a collision with asphalt=0.95

Explanation:

Initial height of the bounce from the ball, h  =2.47m

height of the 5th bounce of the ball , h₁= 1.51m

Making e the coefficient of the restitution, then the height covered by the ball after the 5th bounce is

h₁= e²ⁿh

Where n = 5

h₁= e²⁽⁵⁾h

e¹⁰=h₁/h

e¹⁰=1.51/2.47

e= (1.51/2.47)¹/¹⁰

e=0.95198≈ 0.95

Therefore, the coefficient of restitution of the ball for a collision with asphalt is 0.95

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico