To rent a certain meeting room, a college charges a reservation fee of $18 and an additional fee of $6 per hour. The chemistry club wants to spend less than $48 on renting the room. What are the possible numbers of hours the chemistry club could rent the meeting room? Use t for the number of hours. Write your answer as an inequality solved for .

Respuesta :

Answer: t = 1 hour, 2 hours, 3 hours or 4 hours

Step-by-step explanation:

Reservation fee = $18

Additional fee per hour = $6 per hour

Number of hours to spend = t

The information in the question can be expressed as:

$18 + $6t < $48

$6t < $48 - $18

$6t < $30

t < $30/$6

t < 5

Since the number of hours will be less than 5 hours, the possible numbers of hours the chemistry club could rent the meeting room will be:

1 hour, 2 hours, 3 hours or 4 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico