Answer: 50
Step-by-step explanation:
Formula for sample size(n) if population standard deviation [tex](\sigma)[/tex] is known:
[tex]n=(\dfrac{\sigma\times z_c}{E})^2[/tex] , E = Margin of error , [tex]z^c[/tex] = Critical z-value
As per given,
[tex]\sigma= 128[/tex] kilowatt-hours.
Critical z-value for 90% confidence = 1.645
E = 30
Required sample size : [tex]n=(\dfrac{128\times1.645}{30})^2=(7.01867)^2[/tex]
[tex]=49.2617285689\approx50[/tex]
Hence, the smallest sample size to provide a 90% confidence interval for the population mean with a margin of error of 30 or less = 50