Answer:
[tex]E=6.7\times 10^{-26}\ J[/tex]
Explanation:
Given that,
The frequency of an FM radio station is 101.5 MHz i.e. [tex]101.5\times 10^6\ Hz[/tex]
The energy of a photon is given by :
[tex]E=h\nu[/tex]
Where
h is Planck's constant
[tex]E=6.63\times 10^{-34}\times 101.5\times 10^6\\\\E=6.72\times 10^{-26}\ J[/tex]
or
[tex]E=6.7\times 10^{-26}\ J[/tex]
So, the energy of the photon is [tex]6.7\times 10^{-26}\ J[/tex]. Hence, this is the required solution.