Respuesta :

Answer:

1.6m

Explanation:

Using the spring equation, which is as follows:

F = Kx

Where; F = force applied on the spring (N)

K = spring constant (3kg/s²)

x = extension of spring (m)

However, Force applied by object = mass × acceleration (9.8m/s²)

F = 0.49kg × 9.8m/s²

F = 4.802N

Since, F = 4.802N

F = Kx

4.802 = 3 × x

4.802 = 3x

x = 4.802/3

x = 1.6006

x = 1.6m

The spring is stretched i.e. the extension of the spring, by 1.6m

ACCESS MORE
EDU ACCESS