Nita is making a fruit drink. She mixes apple juice and mango juice in the ratio 3 : 1. Apple juice costs 56p for a 1-litre carton. Mango juice costs £1.20 for a 1-litre carton. A pack of 80 plastic cups costs £1. Nita sells her fruit drink at a school concert in 250ml cups for 60p each. She gives all the profit she makes to the school fund. Nita makes 80 cups of the fruit drink and sells them all. How much money does she give to the school fund?

Respuesta :

Answer:

£32.60

Step-by-step explanation:

Nita is making a fruit drink. She mixes apple juice and mango juice in the ratio 3 : 1. Apple juice costs 56p for a 1-litre carton. Mango juice costs £1.20 for a 1-litre carton.

A pack of 80 plastic cups costs £1. Nita sells her fruit drink at a school concert in 250ml cups for 60p each.

We are told that Nita sells all her 80 cups

100 pence = £1

60p =

= 60/100

= £0.6

Hence, the selling price =

£0.6× 80

= £ 48

Profit = Selling Price - Cost Price

We have to find the Cost Price

A pack of 80 plastic cups costs £1.

Nita is making a fruit drink. She mixes apple juice and mango juice in the ratio 3 : 1.

3 + 1 = 4

1 liter = 1000ml

For Apple Juice

3/4 × 1000ml = 750ml

For Mango Juice

= 1/4 × 1000ml = 250ml

This means she uses a mixture of 750 ml of Apple juice and 250 ml of Mango juice

Apple juice costs 56p for a 1-litre carton.

£0.56 = 1 liter = 1000ml

1000ml = £0.56

750 ml =

= 750 × 0.56/1000

= £0.42

Mango juice costs £1.20 for a 1-litre carton.

1000ml = £1.20

250 ml = x

x = 250 × 1.20/1000

= £0.3

Hence, the total cost for 1000ml of mixed juice = £0.3 + £0.42

= £ 0.72

We are told the content of each cup = 250 ml

For 80 cups she would need

80 × 250 ml

= 20000ml of the mixed juice

If 1000 ml = £0.72

20000ml = x

x = 20000 × £ 0.72/1000

x = £14.4

1 pack of 80 cups cost £1

Hence: £14.4 + £1

Cost Price = £15.4

Profit = Selling Price - Cost Price

Profit = £48 - $15.4

Profit = £32.60

Therefore, the money she gives to the school fund is £32.60

ACCESS MORE