You are given 10.00 mL of a solution of an unknown acid. The pH of this solution is exactly 4.08. You determine that the concentration of the unknown acid was 0.3250 M. You also determined that the acid was monoprotic (HA). What is the pKa of your unknown acid

Respuesta :

Answer:

Explanation:

pH = 4.08

[ H⁺ ] = 10⁻⁴°⁰⁸

= 8.3 x 10⁻⁵

concentration of acid = .3250 M

           HA      ⇆      H⁺     +     A⁻

      .325                 8.3 x 10⁻⁵     8.3 x 10⁻⁵

Ka = (8.3 x 10⁻⁵ )² / .325

= 68.9 x 10⁻¹⁰ / .325

= 212 x 10⁻¹⁰ M .

pKa = - log ( 212 x 10⁻¹⁰ )

= 10 - log 212

= 10 - 2.32

= 7.68 .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico