Answer:
0.982
Step-by-step explanation:
Given that:
Mean (μ) = 2325
Standard deviation (σ) = 270
From the central limit theorem ; the Distribution of 50 sample means will be normally distributed
Finding the mean to be at least $2245 per month;
x = 2245
Using the Z score relation :
Zscore = (x - μ) / (σ/√n)
Zscore = (2245 - 2325) / (270/√50)
Zscore = - 80 / 38.183766
ZSCORE = - 2.0951312
= - 2.1
P(Z > - 2.1) = 0.982 ( from the Z probability Calculator).