contestada

A child and sled with a combined mass of 53.9 kg slide down a frictionless slope. If the sled starts from rest and has a speed of 5.71 m/s at the bottom, what is the height of the hill

Respuesta :

Answer:

1.66m

Explanation:

Using the conservation law

PE = KE

mgh = 1/2mv²

gh = V²/2

g is the acceleration due to gravity = 9.81m/s²

h is the height of the hill

V is the velocity = 5.71m/s

Substitute

9.81h = 5.71²/2

Cross multiply

2×9.81h = 5.71²

19.62h = 32.6041

h = 32.6041/19.62

h = 1.66m

Hence the height of the hill is 1.66m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico