Answer:
[tex]Cu_2O[/tex]
Explanation:
Hello.
In this case, since the reaction obeys the law of conservation of mass, since the initial oxide had a mass of 0.500 g and yielded 0.444 g of copper, the mass of oxygen in the oxide is:
[tex]m_O=0.500g-0.444g=0.056g[/tex]
In such a way, we next compute the moles of copper and oxygen by using their atomic masses:
[tex]n_{Cu}=0.444g*\frac{1mol}{63.546 g} =0.00699mol\\\\n_O=0.056g*\frac{1mol}{16.00g}=0.0035mol[/tex]
Next, in order to compute the subscripts of Cu and O on the empirical formula we divide the moles by the fewest moles, in this 0.0035 mol as shown below:
[tex]Cu:\frac{0.00699}{0.0035} =2\\\\O:\frac{0.0035}{0.0035} =1[/tex]
It means that the empirical formula turns out:
[tex]Cu_2O[/tex]
Best regards!