Respuesta :
Answer:
$2,500,000
Explanation:
The computation of the saving amount is shown below
The Present value of a perpetuity is
= Annual cash flows ÷ interest rate
= $150,000 ÷ 0.06
= $2,500,000
By dividing the annual cash flows from the rate of interest we can get the present value of a perpetuity and the same is to be considered
We simply applied the above formula so that the correct value could come
The amount you would need to save in your retirement fund to achieve this goal is $2,500,000.
Present value:
Using this formula
Present value =Annual cash flows per year ÷ Interest rate
Where:
Annual cash flows per year=$150,000
Interest rate=10% or 0.10
Let plug in the formula
Annual cash flows per year = $150,000 ÷ 0.06
Annual cash flows per year = $2,500,000
Inconclusion the amount you would need to save in your retirement fund to achieve this goal is $2,500,000.
Learn more about present value here:https://brainly.com/question/24852229