An object weighs 530.0 Newton. It is being pushed along a horizontal surface by a 340.0-
Newton force. Determine the mass of the object. Enter a numerical answer.

Respuesta :

Oseni

Answer:

54.08 kg

Explanation:

The weight of an object is the force of gravity acting on the object and is related to the mass of the object as;

Weight = mass x acceleration due to gravity (g), where g = 9.8 m/s.

Hence, the weight of the object is only dependent on its mass and g, not on any other force. Now, if the weight is 530.0 N,

530 = m x 9.8

   m = 530/9.8

                = 54.08 kg

Therefore, the weight of the object is 54.08 kg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico