Respuesta :

Answer:

d = 150 km

Explanation:

Speed of an airplane is 600 km/h

We need to find how far it travel in 1/4 hour.

We know that the speed of an object is given by distance travelled divided by the time taken. Let d is the distance covered in 1/4 hour. So,

[tex]v=\dfrac{d}{t}\\\\d=v\times t\\\\d=600\ km/h \times \dfrac{1}{4}\ h\\\\d=150\ km[/tex]

So, it will cover 150 km.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico