A student is standing on top of the school building and has a height of 44.1m. They kick a rock off the edge of the building with velocity of 6 m/s . how far away from the base of the building does the rock land?
At a height of 44.1m the time taken to fall is s= 1/2 g t^2 44.1 = 1/2 x 9.8 x t^2 t = square root (9)= 3 seconds The horizontal distance is 3x6 = 18 m away from the building base