the impact time for a particular collision is 3.0 × 10-3 seconds and the impulse in the collision is 0.30 newton seconds. what is the force of the collision?

Respuesta :

There are several information's already given in the question. The answer can be easily deduced using those information's. 

Time = 3.0 * 10-3 seconds
Impulse = 0.30 newton
Then
Force = Impulse/Time
          = 0.30/3.0 * 10-3
          = 1 * 10^3 newtons.
I hope the above procedure is clear for you to understand and it has actually come to your great help.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico