Answer:
d = 108 m
Explanation:
Given that,
Initial speed, u = 0
Mass of the boat, m = 600 kg
Time, t = 12 s
Force on boat, F = 900 N
Firstly, we can find the acceleration of the boat using formula, F = ma
[tex]a=\dfrac{F}{m}\\\\a=\dfrac{900\ N}{600\ kg}\\\\a=1.5\ m/s^2[/tex]
Let it will travel d distance. Using second equation of motion to find it as follows :
[tex]d=ut+\dfrac{1}{2}at^2\\\\d=0+\dfrac{1}{2}\times 1.5\times (12)^2\\\\d=108\ m[/tex]
So, the boat will travel 108 m.