roosca
contestada

B. For the following questions, use the reaction SO3(g) SO2(g) + O2(g), with ΔH = 98.4 kJ/mol and ΔS = 0.09564 kJ/(mol·K). (8 points)


i. Draw a possible potential energy diagram of the reaction. Label the enthalpy of the reaction. (2 points)

(A picture from online will do I just need some sort of drawing)
THANK YOU VERY MUCH I REALLY NEED THIS!!

Respuesta :

Answer:

A).

ΔH is positive, Therefore reaction is endothermic

B).

ΔG = ΔH - T∙ΔS

= 98.4 kJ/mol - 300K ∙ 0.09564 kJ/molK

= 69.7 kJ/mol

C).

ΔG is positive, Therefore reaction is non-spontaneous

Explanation:

look i know that its not a drawing but its the best that i can do with what i have. i hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico