uwucheater
uwucheater uwucheater
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

Question 4 If 5 pounds of oranges costs $11.55, how much would it cost for 12 pounds of oranges?​

Respuesta :

hillary41
hillary41 hillary41
  • 27-10-2020

Answer:

4.8125

Step-by-step explanation:

divide 5 by 12 then multiply 11.55

Answer Link

Otras preguntas

simplify the square root of 3 /5 - square root of 2/7 + square root of 45 - sqaure root of 28
if x^2=40, what is the value of x?
In a population exhibiting logistic growth, what happens when the carrying capacity is exceeded? the growth rate becomes zero until the population is back w
A force of 100 N acts uphill on a 4 kg mass which sits on a surface with μ = 0.7 inclined at 23 degrees. Find the acceleration.
If x+y=8, y+z=7, and x+z=5, what is the value of x? What is the formula or strategy to approach this question?
the density of water at 4°c is known to be 1.00g/ML.if Annie experimentally found the density of water to be 0 9975g/ML. what will be her percentage error
En el __________ de ayer, presentaron una noticia sobre el calentamiento global. A. entrevista B. reportero C. semanario D. noticiero
How to make a word problem with 5th graders
Need answers pls and work is helpful
which's person's travels in the late 1200s made europeans eager to trade with china A) Ferdinand Magellan B) Kublai Khan C) Vasco de gama D) Maro polo