Answer:
The correct answer is option c. 18.7°
Step-by-step explanation:
From the given figure we can see that a right angled triangle RST
Right angled at T
To find the value of R
It is given that, t =29.6 and r = 9.5
Sin R = Opposite side/Hypotenuse
Sin R = ST/SR = r/t = 9.5/29.6 = 0.3209
R = Sin⁻¹ (0.3209) = 18.7°
Therefore the correct answer is option c. 18.7°