Respuesta :
Answer:
Solution-
From the question the volume of water = 18 L = 18000 mL
Now we can find the mass of water = (volume of water) * (density of water)
mass of water = (18000 mL) * (1.00 g/mL)
mass of water = 18000 g
Now we find the heat required to boil water = (mass of water) * (specific heat water) * (final temperature - initial temperature)
putting the value the heat required to boil water = (18000 g) * (4.184 J/g.oC) * (100 oC - 22.7 oC)
heat required to boil water = 5821617.6 J
heat required to boil water = 5821.62 kJ
The heat given by the combustion = (heat required to boil water) / (percent of heat taken by boiling)
Heat given by combustion = (5821.62 kJ) / (19.4 /100)
Therefore the heat given by combustion = (5821.62 kJ) / (0.194)
Heat given by combustion = 30008.35 kJ
As we know that the enthalpy of combustion of methane = 802.5 kJ/mol
The moles methane used = (Heat given by combustion) / (enthalpy of combustion of methane)
moles methane used = (30008.35 kJ) / (802.5 kJ/mol)
So the moles methane used = 37.39 mol
Now the mass methane = (moles methane used) * (molar mass methane)
The mass methane = (37.39 mol) * (16.04 g/mol)
The mass methane = 599.74 g
Now the volume methane = (mass methane) / (density of methane)
volume methane = (599.7356 g) / (0.660 g/L)
volume methane = 908.69 L
hope helped!!
plz mark brainliest:DD
The volume of natural gas needed to boil the water if only 17.9% of the heat is generated towards heating water is ; 918.70 L
Using the given data :
Volume of water = 16.5 L = 16500 mL
mass of water = 16500 g ( 16500 mL * 1.00 g/mL )
Density of methane = 0.668 g/L
Density of water = 1.00 g/mL
First step : determine the heat needed to boil the water
Heat required = mass of water * specific heat water * ( Δ T )
= 16500 * 4.184 * ( 100 - 20.4 ) = 5495265.6 J
= 5495.265 kJ
∴ Heat required to boil water = 5495.265 kJ
next step ; determine the heat given by combustion
heat given by combustion = ( Heat required to boil water) / ( % of heat generated )
Heat given by combustion = ( 5495.265 ) / ( 17.9 % )
= 30699.80 kJ
Enthalpy of methane combustion = 802.5 kJ/mol
∴ moles of methane used = ( 30699.80 ) / ( 802.5 ) = 38.26 mol
next ; determine the mass of methane ( natural gas )
= ( moles of methane used ) * ( molar mass )
= 38.26 * 16.04 g/mol = 613.69 g
Final step : Calculate the volume of natural gas is needed to boil the water
= mass of natural gas / density of methane
= 613.69 g / 0.668 g/L
= 918.70 L
Hence we can conclude that the volume of natural gas needed to boil water if only 17.9% of the heat is 918.70 L .
Learn more : https://brainly.com/question/24212060