Icebestgirl4
Icebestgirl4 Icebestgirl4
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

the unit rate of 20 lb of pet food for 14.99 ​

Respuesta :

KittenFelix
KittenFelix KittenFelix
  • 27-10-2020

Answer:

1.33 per pound

Step-by-step explanation:

20 divided by 14.99

round it

Answer Link

Otras preguntas

All of the following countries are heavily populated, except __________. A. France B. Finland C. Germany D. the United Kingdom
Solve the formula for a P=a+b+c
when using the scientific method, which step comes last?
A 147-g piece of metal has a density of 7.00 g/ml. 50- ml graduated cylinder contains 20.0 ml of water what is the final volume after the metal is added to the
A jeweler is heating a gold bar. It takes 7 joules of heat to raise the temperature of the bar 1º C. The initial temperature of the bar is 25ºC. Use this inform
What is the reciprocal of 100
What is agriculture? Why was the invention of agriculture important?
How do paleontologist use known evidence to make their observations? What are 2 of their observations
One friend asks you to go to the movies and the other asks you to go to the park. What is the opportunity cost if you choose to go to the park? Explain why
Whenever you push an object across a frictional surface, it starts out taking a lot of force to push to get the object moving. However, once the object starts m