Vinnabella
Vinnabella Vinnabella
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 ice cream cones cost $7.25. At this rate, how much do
3 ice cream cones cost? Plus what is the cost per ice cream cone

Respuesta :

cassiegrogan
cassiegrogan cassiegrogan
  • 27-10-2020

Answer:

i

Step-by-step explanation:

. 7.25 divided by 3 is 2.416666666 on the calulater. and the cost per cone is 1.45. so each cone is 1.45 per each and the cost per cone of 3 is 2.416666666 for the calulater. I hoped I helped if I didn't I'm sorry

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL MARK BRAINIEST! Asap
Jenna wants to buy a new tablet that costs $242. She already has $62 and plans to save $12 per week. If w represents the number of weeks until Jenna has enough
Find the value of x. Show your work on a piece of paper. 1) 3 12 Х 20​
How did the oil industry impact the railroad industry
what must a cell have enough of in order to complete cell division?
Ann went to the store. She bought a book for $4.00, pencils for $2.00, and a notebook for $3.00. What is her change if she paid with a $20.00 bill?
ead the excerpt from Julius Caesar, act 2, scene 1. CASSIUS. But it is doubtful yet, Whether Caesar will come forth today or no; For he is superstitious grown o
Wolves, which are top predators, were eliminated from Yellowstone National Park in the 1930s. In 1995, wolves were reintroduced into Yellowstone. During the per
Mrs.Davis deposits $8,000 into each of 2 savings accounts account 1 earns 6.5% simple interest account 2 earns earns 3% simple interest what’s the difference be
what is the y-intercept of the equation 6x-3y=36