Respuesta :
h = - 5 t² + 92 t + 16
h ` = - 10 t + 92
- 10 t + 92 = 0
10 t = 92
t = 92 : 10
t = 9.2 s
h max = - 5 · 9.2² + 92 · 9.2 + 16 = - 432.2 + 846.6 + 16 = 430.2 m
Answer: It will take 9.2 seconds to reach the maximum height of 430.2 m.
h ` = - 10 t + 92
- 10 t + 92 = 0
10 t = 92
t = 92 : 10
t = 9.2 s
h max = - 5 · 9.2² + 92 · 9.2 + 16 = - 432.2 + 846.6 + 16 = 430.2 m
Answer: It will take 9.2 seconds to reach the maximum height of 430.2 m.
Explanation:
It is given that,
Upward velocity of a boulder, v = 92 m/s
The height of the boulder, h, in meters after t seconds is given by the function as :
[tex]h=-5t^2+92t+16[/tex]............(1)
We have to find the time taken by boulder to reach maximum height. For this, we have to differentiate equation (1) w.r.t. t and putting it equal to 0. So,
[tex]\dfrac{dh}{dt}=0[/tex]
[tex]\dfrac{d(-5t^2+92t+16)}{dt}=0[/tex]
[tex]-10t+92=0[/tex]
t = 9.2 s
Putting the value of t = 9.2 s in equation (1). So,
[tex]h=-5\times (9.2)^2+92\times 9.2+16[/tex]
h = 439.2 m
So, the time taken by it to reach maximum height is 9.2 s and the maximum height is 439.2 m. Hence, this is the required solution.