The function t(x) = 3x + 1 determines how many cans of green beans a food truck needs to stock on board, where x is the number of shifts the crew is going to work in the truck. The crew uses c(t(x)) to find the amount of money to spend on green beans. The function c(x) = x + 4. Solve for how much money must be spent when the crew is going to work 2 shifts.

Respuesta :

t ( x ) = 3 x + 1
c ( x ) = x + 4
c ( t ( x ) ) = 3 x + 1 + 4 = 3 x + 5
When x = 2:
c ( 2 ) = 3 * 2 + 5 = 6 + 5 = 11
Answer: $11 must be spent on green beans.

Answer: The amount of money he must be spent when the crew is going to work 2 shifts is $11.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

the function t(x)=3x+1 determines how many cans of green beans a food truck needs to stock on board , where x is the number of shifts the crew is going to work in the truck.

And the function c(x)= x+4

Since the crew uses c(t(x)) to find the amount of money to spend on green beans .

So, we will use "Composition of functions ":

[tex]c(t(x))=(3x+1)+4\\\\c(t(x))=3x+5[/tex]

Since the crew is going to work 2 shifts , so our answer will be

[tex]c(t(2))=3(2)+5\\\\c(t(2))=6+5\\\\c(t(2))=11[/tex]

Hence, the amount of money he must be spent when the crew is going to work 2 shifts is $11.

ACCESS MORE
EDU ACCESS