kuromirism
kuromirism kuromirism
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of a certain candy cost $8, how many pounds of that candy can be purchased for $12?

If 1 pound of a certain candy cost 8 how many pounds of that candy can be purchased for 12 class=

Respuesta :

runitupwxrld runitupwxrld
  • 28-10-2020

Answer:

1.5 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes the difference between the classes of levers? 1 the difference in effort force 2 the difference in resistance force 3th
One eighth of the students in the seventh grade are in the school band there are fourty four students in the school band find the number of students in the se
Desiderius Erasmus worked to (5 points) A. pay the church indulgences to reduce his time in purgatory B. reject humanism movement and classic Greek works C. est
fortunato carnival costume symbolizes
What alerted the United States that communism in Cuba had become dangerous?
I thought of a number, doubled it, then decreased by 17. Then I divided the result by 3. I got 15. What was my number?
What causes sweating during running in order to maintain homeostasis?
What type of triangle has side lengths 2, √11, and √15? please leave details as to how you got to your conclusion im confused
What is the purpose of the bolded sentence in the passage the lettermartin luthe?
Mr. calloway is an algebra teacher. every class period he draws a piece of paper out of a hat without looking to determine the number of homework problems he wi