Respuesta :
Answer:
a) 24.09 minutes
b) 0.8%
Step-by-step explanation:
This week a very large running race 5K occurred in Denver the times were normally distributed with a mean of 23.92 minutes and the standard deviation of 3.4 minutes what time in minutes is the cut off for the fastest 51.99%
Z score for 51.99% = 0.05
z = (x-μ)/σ,
where x is the raw score = ? minutes
μ is the population mean = 23.92 minutes
σ is the population standard deviation = 3.4 minutes
0.05 = x - 23.92/3.4
Cross Multiply
0.05 × 3.4= x - 23.92
0.17 = x - 23.92
0.17 + 23.92 = x
x = 24.09 minutes
What percent of runners took more than 32.128 minutes to complete the race
= z score
z = (x-μ)/σ,
where x is the raw score = 32.128 minutes
μ is the population mean = 23.92 minutes
σ is the population standard deviation = 3.4 minutes
z = 32.128 - 23.92/3.4
z = 2.41412
P-value from Z-Table:
P(x<32.128) = 0.99211
P(x>32.128) = 1 - P(x<32.128) = 0.0078867
Approximately =0.008
Converting to percentage = 0.008 × 100
= 0.8%
Using the normal distribution, it is found that:
- The cut off for the fastest 51.99% of times is of 24.09 minutes.
- 0.25% of runners took more than 32.128 minutes to complete the race.
Normal Probability Distribution
In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
- It measures how many standard deviations the measure is from the mean.
- After finding the z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score, which is the percentile of X.
In this problem, we have that the mean and the standard deviation are, respectively, [tex]\mu = 23.92, \sigma = 3.4[/tex].
The cut off for the fastest 51.99% is the lowest 51.99% of times, that is, the 51.99th percentile, which is X when Z = 0.05.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]0.05 = \frac{X - 23.92}{3.4}[/tex]
[tex]X - 23.92 = 0.05(3.4)[/tex]
[tex]X = 24.09[/tex]
The cut off for the fastest 51.99% of times is of 24.09 minutes.
The proportion of runners who took more than 32.128 minutes to complete the race is 1 subtracted by the p-value of Z when X = 32.128, hence:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{32.198 - 23.92}{3.4}[/tex]
[tex]Z = 2.43[/tex]
[tex]Z = 2.43[/tex] has a p-value of 0.9925.
1 - 0.9925 = 0.0025.
0.0025 = 0.25% of runners took more than 32.128 minutes to complete the race.
More can be learned about the normal distribution at https://brainly.com/question/24663213