loveheygirlbye
loveheygirlbye loveheygirlbye
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $21 5 gal or $61.05 15 gal

Respuesta :

kavarcak
kavarcak kavarcak
  • 27-10-2020

Answer:

The second one is a better deal

Step-by-step explanation:

Answer Link
eb445
eb445 eb445
  • 27-10-2020

Answer:

$61.05 for 15 gal is better deal

Step-by-step explanation:

$61.05 divided by 15=$4.07 per gallon

$21 divided by 5= $4.2 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

1 point What is the part of speech of the word "desire" in this sentence? The lion stared intently at the spectators from behind the glass, desire radiating fro
Pls solve this question ASAP!!!
PLEASE HELP QUICK!!!!! Use the excerpt below from a book about the discovery of a Neanderthal skull in Belgium to answer the following question:"The skull was f
What is the standard form for a quadratic equation? _______________________________ What is the vertex form of a quadratic equation? ___________________________
The measure of angle 1 is (3x + 10º and the measure of angle 4 is (4x - 15) What is the measure of angle 7?
The Roman Empire was a major political structure in western civilization List some facts you remember about the Roman Empire, induding how it was ruled and gove
Compared to New York, North Carolina’s lower latitude creates a ______ climate. cooler drier warmer wetter
Hlos mark me as brainliest i wilk mark uuuuuu
8.3 plus 3.4y minus 0.5(12y minus 7)
Two students raced their model cars down a track. The first car traveled at 40 centimeters per second. The second car traveled at 45 centimeters per second. If