An aqueous solution contains dissolved and . The concentration of is 0.50 M and pH is 4.20. Calculate the concentration of in this buffer solution.

Respuesta :

Here is the correct format for the question.

An aqueous solution contains dissolved [tex]\mathbf{C_6H_5NH_3Cl}}[/tex] and [tex]\mathbf{C_6H_5NH_2}[/tex]. The concentration of [tex]\mathbf{C_6H_5NH_2}[/tex] is 0.50 M and pH is 4.20. Calculate the concentration of [tex]\mathbf{C_6H_5NH_3^+}[/tex] in this buffer solution. [tex]\mathbf{K_b = 3.8 \times 10^{-10}}[/tex]

Answer:

[tex]\mathbf{C_6H_5NH_3^+ = 1.1995 M }[/tex]

Explanation:

From the above information:

[tex]pKb \ of \ C _6H_5NH_2 = -log(3.8 \times 10^{-10})[/tex]

[tex]pKb \ of \ C _6H_5NH_2 = 9.42[/tex]

pH = 4.20

pOH = 14 - pH

pOH = 14 - 4.20 = 9.8

According to Henderson Hasselbalch equation

[tex]pOH = pKb + log \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{[C_6H_5NH_2]}[/tex]

[tex]9.8 = 9.42 + log \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{(0.50)}[/tex]

[tex]9.8-9.42 = log \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{(0.50)}[/tex]

[tex]0.38 = log \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{(0.50)}[/tex]

[tex]10^{0.38} = \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{(0.50)}[/tex]

[tex]2.399 = \dfrac{[C_6H_5NH_3^+]}{(0.50)}[/tex]

[tex]C_6H_5NH_3^+ = 2.399 \times(0.50)[/tex]

[tex]\mathbf{C_6H_5NH_3^+ = 1.1995 M }[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico