Calculate the drain current in an NMOS transistor if Kn = 400 μA/V2, VT N = 0.5 V, λ = 0.02 V−1, VGS = 5 V, and VDS = 6 V. (Round off the answer to two decimal places.)

Respuesta :

Answer:

Drain current = 4050 μA

Explanation:

Determine the drain current in an NMOS transistor

Given data :

Kn = 400 μA/V^2

Vt = 0.5 v

λ = 0.02 V^−1

Vgs = 5 V

Vds = 6 v

Id = ?

The drain current can be calculated using the formula below

[tex]I_{D} = \frac{1}{2} U_{n} C_{OX} \frac{W}{L} ( V_{GS} - V_{t} ) ^2[/tex]

     = [tex]\frac{1}{2} Kn ( Vgs - Vt)^2[/tex]

     = 1/2 ( 400 μA/V^2) ( 5 - 0.5 )^2

     = (200 μA/V^2) * (20.25 v^2)

     = 4050 μA

ACCESS MORE
EDU ACCESS