Respuesta :
Answer:
5.21 g
Explanation:
Density of Red 40 = molar mass/molar volume
since the molar volume = 22.4 L
Density of Red 40 = 496.42 g/mol/22.4 L
Density of 496.42 g/mol = 22.16 g/L
But;
density = mass/volume
volume of Red 40 = 0.235 L
mass = density * volume
mass = 22.16 g/L * 0.235 L
mass = 5.21 g
The mass of the red 40 dye in the 0.235 L solution is 5.21 g
- We'll begin by calculating the density of the red 40 dye. This can be obtained as follow:
Molar mass of red 40 dye = 496.42 g/mol
Molar volume = 22.4 L
Density =?
[tex]Density = \frac{mass}{volume}\\\\ = \frac{496.42}{22.4}\\\\[/tex]
Density of red 40 dye = 22.16 g/L
- Finally, we shall determine the mass of the red 40 dye in the solution. This can be obtained as follow:
Density of red 40 dye = 22.16 g/L
Volume = 0.235 L
Mass of red 40 dye =?
Mass = Density × Volume
= 22.16 × 0.235
Mass of red 40 dye = 5.21 g
Therefore, the mass of the red 40 dye in the solution is 5.21 g
Learn more: https://brainly.com/question/2040396